برای اجاره آپارتمان یا سوئیت مبله چه نکاتی را رعایت کنیم

برای اجاره آپارتمان یا سوئیت مبله چه نکاتی را رعایت کنیم

«اتاق یا خانه‌ای که دارای مبل و اثاث زندگی باشد». این ‌یک جمله می‌شود تعریف ساده از یک خانه مبله. عده‌ای از افراد به دلایل شخصی ترجیحشان این است که در خانه‌های مبله زندگی کنند. بااینکه این سبک خانه‌ها مزایای زیادی برای متقاضیان دارد باید توجه داشته باشید اجاره کردن آن و تحویل دادنش به‌واسطه وسایلی که از ابتدا در آن وجود داشته، کمی پیچیده است و اگر به آن دقت نکنید، قطعا با مشکل روبه‌رو می‌شوید.

چه کسانی طرفدار خانه‌های مبله هستند؟
خانه‌های مبله برای افرادی که قرار است مدت کوتاهی در شهر دیگری ساکن شوند و نمی‌خواهند هزینه زندگی در هتل را بپردازند، جزو مناسب‌ترین گزینه‌هاست. آن‌ها می‌توانند با پرداخت مبلغ کمتر، در خانه‌هایی ساکن شوند که وسایل اولیه برای زندگی را دارد و قیمتش هم مناسب است.

یکی از مزیت‌های خانه‌های مبله این است که شما را از شر هزینه و زحمت اسباب‌کشی راحت می‌کند. می‌توانید روزی که قراردادتان به پایان رسید، ساک وسایل شخصی‌تان را در دست بگیرید و بدون تکان دادن یک استکان خانه را ترک کنید. نیاز نیست وقت‌تان را بابت جمع‌آوری، شست‌وشو، بسته‌بندی، باز کردن، چیدن و… هدر دهید. راحت و آسوده از یک خانه به خانه دیگر خواهید رفت.

اصولاً قیمت خانه‌های مبله با میزان امکاناتی که دارد بالا و پایین می‌رود. خانه‌های مبله معمولاً با داشتن وسایل اولیه هزینه متعارفی دارند اما اگر دنبال خانه لوکس هستید که وسط پذیرایی آن تنیس و بیلیارد جا خوش کرده باشد، مبلمانش از جنس مرغوب باشد و پرده‌های گران‌قیمت پرده‌های آن را پوشانده باشند، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

چطور وسایل خانه را چک کنیم؟
برای چک کردن وسایل خانه باید شبیه به آدم وسواسی و تیزبین عمل کنید. چیزی نباید از چشمتان دور بماند خصوصاً اگر قرار باشد چند ماهی در خانه ساکن شوید. رویه‌های مبل، فرش، تخت و هر چیز دیگری که قرار است روزانه از آن استفاده کنید را با دقت ببینید.

وسایل برقی خانه را یکی‌یکی روشن کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. تلویزیون، چای‌ساز، قهوه‌جوش و هر آن چیزی که در خانه برقی است را حتماً امتحان کنید.

در نهایت هم لیست وسایلی که در خانه است را از صاحب‌خانه تحویل بگیرید، آن را با وسایل موجود چک کنید و روز موعد به همان شکل تحویل دهید.

همه‌چیز خانه مبله را نیاز دارید؟
برای جلوگیری از احتمال آسیب دیدن وسایل منزل، باید قبل از وقوع به فکر چاره باشید. راهکارش در خانه‌های مبله این است که وسایلی را که نیاز ندارید تحویل نگیرید و از صاحب‌خانه خواهش کنید یا آن‌ها را ببرد یا بسته‌بندی کرده و در کمد دیواری یا انباری، جایی که در دسترس نباشد و شما نیز در قبال آن مسئولیتی نداشته باشید قرار دهد.

آسیب‌ها چه می‌شود؟
درست است که آسیب‌ها معمولا در اتمام قرارداد به چشم می‌آیند و روز تخلیه لحظه پرداخت خسارت فرا می‌رسد، اما بهترین کار این است که برای خسارت‌ها قبل از ساکن شدن در خانه چاره‌اندیشی کنید.
ممکن است قبل از اجاره‌ خانه با صاحب‌خانه به توافق شفاهی و کلامی در خصوص آسیب‌ها و میزان خسارت برسید، اما توافق شفاهی در این مورد هیچ به کارتان نمی‌آید.

اولین و مهم‌ترین کاری که قبل از امضا قولنامه خانه باید انجام بدهید این است که باید ریز و درشت توافقات‌تان و آن‌چه که از خرابی و آسیب‌های خانه لیست کرده‌اید را ضمیمه قولنامه کنید؛ کاملا رسمی و بدون مشکل.
حالا اگر به هر دلیلی وسیله‌ای در این خانه مبله اجاره‌ای آسیب دید باید چطور عمل کنید؟ معیارتان می‌تواند مثل هر مستأجر و صاحب‌خانه دیگر باشد. مستاجر مسئول تعمیر و نگهداری روزمره ملک است و صاحب خانه مسئول کارهای عمومی و تعمیرات.

اگر یک خانه معمولی اجاره کنید و روز سوم ساکن شدن شما در آن خانه، لوله فاضلاب بترکد یا به هر دلیلی نیاز به تعویض داشته باشد، چه می‌کنید؟ قطعا تلفن به دست می‌گیرید و به صاحب‌خانه خبر می‌دهید و از او می‌خواهید مشکل را حل کند.

اما اگر سهوا فرش خانه را بسوزانید، گوشه‌ای از مبل را پاره کنید، چیزی در لوله فاضلاب بیندازید و مسیر آب را بند بیاورید، تابلوی گران‌قیمتی را بشکنید؛ در این صورت باید از جیب خودتان آن وسیله را تعمیر یا تعویض کنید. همین رفتار را باید در مقابل خانه مبله‌تان انجام بدهید.

اگر تعمیر بخشی از خانه بنابر همان توافق اولیه بر عهده شما بود حتما چند کارشناس فنی و خبره را برای بازدید از محل دعوت کنید و با بهترین آن‌ها برای رفع خرابی به توافق برسید.

مورد دیگری که بهتر است آن را به خاطر بسپارید این است که اگر خانه مبله‌ای پیدا کنید که صاحبش آن را بیمه کرده باشد، قطعا می‌توانید با خیال راحت‌تری در آن روزگارتان بگذرانید. هر چند تعداد این خانه‌ها ممکن است خیلی زیاد نباشد، اما اگر لا‌به‌لای پیشنهادات تان چنین گزینه‌ای بود، بهتر است روی آن بیشتر فکر کنید.